Akıllı Vitrin Uygulaması

Muhammet Sebul Beratoğlu, Filiz Saltık Beratoğlu ve Muhammet Tahir Beratoğlu tarafından kurulan Kuax, interaktif dijital vitrin uygulaması ile kişinin hareketini algılayan ve ürün bilgisi verebilen alışveriş mağazalarının vitrinlerini tasarlıyor. Yüz tanıma teknolojisine sahip uygulama, kişinin geçmiş görüntüleriyle görsel hafıza yaratan akıllı aynadan, müşterileri anlık olarak algılayıp, onlarla kişiye özel görsel iletişim kuran akıllı vitrine dönüştürüyor.

Yüz tanıma teknolojisine sahip Kuax’ın uygulaması, akıllı aynadan müşterileri anlık olarak algılayıp, onlarla kişiye özel görsel iletişim kuran akıllı vitrine dönüştürüyor. Müşteriyi gördüğü andan itibaren hareketlenip müşterinin ilgisini ürünlere ve mağazaya çeken digital vitrin, ayrıca kamerasıyla da müşterinin dış görünüşünün analizini yapıyor.

Vitrine bakanı tanıyor

Perakende zincirler için, tek merkezden pek çok mağaza vitrininin gerçek zamanlı yönetilebilmesine olanak tanıyan teknoloji, herhangi bir projeksiyon sistemine ihtiyaç duymadan, vitrin camını LCD bir ekrana çeviriyor. Müşteriyi gördüğü andan itibaren hareketlenip müşterinin ilgisini ürünlere ve mağazaya çeken digital vitrin, ayrıca kamerasıyla da müşterinin dış görünüşünün analizini yapabiliyor. Vitrine bakan müşteri adayının, yaş grubunu ve cinsiyetini, hatta mevcut müşteri ise kim olduğunu algılayan akıllı vitrin sistemi üzerinden, kişiye özel ürün grupları ve kampanya seçenekleri vitrine taşınabiliyor. İTÜ’de akademisyen olan Muhammet Sebul Beratoğlu, Kuax projesinin oluşma evresini şöyle anlatıyor:

“Yüz tanıma üzerine daha önce teknoloji geliştirmiştik. Çekirdek’in duyurusunu görünce fikirle ilgili kafamızda müşteriyi algılayan bir “Akıllı Ayna” canlandı. Bu ayna sizi algılıyor. Örneğin kuaföre gittiğiniz zaman size başka önerilerde bulunuyor, daha önceki saç kesiminizi hatırlıyor, kuaföre tekrar geldiğinizde yeni stiller önerebiliyor. Bu akıllı ayna konseptiyle başvurduk ve İTÜ Çekirdek’te kabul edildi. Çekirdek eğitimleri sırasında şunu fark ettik ki, pazar çok önemli. Ürününüz güzel, beğeniliyor ama bunun daha büyük getirisi olan bir pazarda

kullanılması, hem bizim için hem ülke adına çok da avantajlı olacak. Fikri alıp başka şekilde değiştirmek üzere büyük bir pivot yaptık. Kuaför aynası ile başladık, sonra projemiz vitrinlere doğru değişti.”

Tek merkezden kontrol

Alışveriş merkezleri, mücevher şirketleri ve saat mağazaları ile görüşmeler yapan Kuax ekibi, projenin patentini almış ve ürün satışa hazır durumda. Türkiye’deki sayısı 2015 yılı sonunda 409’a ulaşması beklenen AVM mağazalarının hedef pazarları olduğunu söyleyen Muhammet Sebul Beratoğlu, vitrinlerin dijital olmasının avantajını şöyle anlatıyor:

“Vitrinleri tek merkezden kumanda edebiliyorsunuz. Örneğin indirime gitmek bile şu an büyük bir problem, indirim kartları basılıyor, onların vitrinlere monte edilmesi gerekiyor ve mağazanın imajı açısından da bunun her yerde aynı olması gerekiyor. Tasarım yapıldığı zaman birinin teker teker “Bu tasarım mağazanın istediği gibi oldu mu?” diye dolaşması gerekiyor. Ancak dijital olursa bunu tek merkezden yapabiliyorsunuz. “Öğlen saatinde indirime gideceğim” diyebilirsiniz.”

Şirketlere şu aşamada vitrinlere bakanların sayısını veren Kuax projesinin bir sonraki aşaması ise vitrine bakıp içeri girenin kaç kişi olduğu, içerde ne kadar süre harcadığı ve bunun satışlara dönüşme oranını hesaplayarak zinciri tamamlamak.

Yorum Yaz

77 + = 87