Akbank iban sorgulama

Para transferi gibi diğer önemli bankacılık işlemlerinin daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi için hesap numarasının yanı sıra Iban numarasının kullanılması daha güvenli olmaktadır. Iban numarası uygulaması ilk olarak dünya genelinde bankacılık işlemlerinde ortaklaşa olarak alınmış bir karardır.Iban numarası ile yapılacak para transferlerinde hesap numarası, banka adı, şube adı ve kodu gibi bilgileri girmeye gerek yoktur.

İnternet ve telefon bankacılığında kullanılırken yanlış bir hesaba paranın transfer edilmesi gibi tüm problemleri ortadan kaldırmaktadır.Iban numarası daha zorunlu bir hale gelmemiştir.Hala banka işlemlerimizi hesap numarası ve banka şube kodları üzerinden yapmaktayız. Aslında banka müşterisi olup ta şube üzerinden hesap açan herkesin Iban numarası bulunmaktadır. Iban numarası sorgulaması için her bankanın kendine ait bir sorgulama sistemi bulunmaktadır.

Akbank, müşterilerine Iban sorgulaması noktasında resmi internet sitesi üzerinden yardımcı olmaktadır. Akbank internet sitesi üzerinde bulunan “faiz ve oranlar” sayfasında bulunan “sayfalar” ekranının içerisinde bulunan “Iban hesaplama” sayfasına girilmesi gerekir. Açılan ekranda sizlerde ilk olarak hesap türünü isteyecektir. Daha sonra şube kodunu ve hesap numarasını girdikten sonra hesapla ikonuna tıklamanız yeterlidir. Sorgulamadan sonra açılan ekranda sizin hesabınıza ait Iban numaranız gösterilecektir.

Kendine ait Iban numarasını bilmeyen vatandaşlarımız birkaç uygulama dahilinde Iban numarası sorgulaması yapabilirsiniz. Bankalar iban sorgulama araçları ile hem kendi hesabınızın hem de başka bir kişinin iban numarasını öğrenebilirsiniz. Para gönderme işlemini hesap bilgileri ile yapmak yerine iban numarasını öğrenip, iban numarası ile yapmanız daha sağlıklı olmaktadır.  Çünkü iban numarası ile para gönderme işlemini yaptığınızda banka iban ve isim doğrulaması yapacaktır. Bu durumda yanlış bir hesaba para gönderme riskiniz ortadan kalkacaktır.

 

finansq (15)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


7 + 1 =