AKBANK

Sürdürülebilir Büyüme

Akbank 2016’ya iyi başladı. CEO Hakan Binbaşgil ana stratejilerinin ‘sürdürülebilir büyüme’ olduğunu söylüyor.

Akbank 2016’nın ilk çeyreğinde sektöre kıyasla başarılı bir karlılık trendi göstererek aktif karlılığını yüzde 1,7; özsermaye getirisini ise yüzde 15 seviyesine yükseltmeyi başardı. Tabii ki bu oranlar bir çeyrekte yakalanmış değil. CEO Hakan Binbaşgil “Akbank uzun vadeli düşünen bir kurum. Bizim için çeyreklik performanslardan daha çok sürdürülebilirlik önemli. Büyüme sağlıklı olduğu sürece bizim için kıymetli. Yıllardır sürdürülebilirliğe önem verdik” diyor.

Özkaynak karlılığının sektörün en büyük sorunu olduğu düşünülürse büyük bankalar arasında Akbank’ın geldiği nokta önemli. Binbaşgil’in de önemle vurguladığı gibi sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için banka yıllardır aktif kalitesinin ve etkin risk yönetiminin yanı sıra verimlilik, hizmet kalitesi, dijitalleşme, mobil bankacılık gibi konuları ön planda tuttu.

“İnsan kaynaklarımıza da bu paralelde önemli yatırımlar yaptık” diyen Binbaşgil yönetim olarak yenilikçi bir ruha sahip olduklarını da sözlerine ekliyor.

Akbank’ın ana faaliyet alanları Kurumsal, Ticari, Kobi, Bireysel ve Özel Bankacılık. Banka bilançosunda bu beş segmentte dengeli bir yapı kurulduğunu söyleyen Binbaşgil, önümüzdeki dönemde stratejilerinin bu yapıyı bozmamak üzerine kurulu olduğuna dikkat çekiyor. Özellikle bu segmentlerdeki rekabet açısından baktığımızda kurumsal ve ticari bankacılıkta Akbank güçlü bilançosu, likiditesi ve sağladığı katma değer ile ön plana çıkıyor. Yatırım bankacılığı, hedging, nakit yönetimi ürünleri ve Almanya’daki bankası Akbank AG’nin hizmetleri de bankanın bu alandaki kozları arasında yer alıyor. Binbaşgil,

“Akbank, giderek çok uluslu şirketlerin de Türkiye’deki yerel bankası oluyor” diyor. Yoğun rekabetin yaşandığı en önemli alanlardan biri olan KOBİ bankacılığında da Akbank hızla büyüyor. En son uygulamaya koyulan ‘Esnaf Kardeşliği’ projesiyle birlikte müşteri sayısı ve işlem hacmi hızla artıyor.

Bireysel Bankacılık Akbank’ın güçlü olduğu bir başka alan. Kredilerin yanı sıra müşterilerin varlıklarının daha iyi değerlendirilmesi için banka önemli altyapı çalışmaları yaptı. ‘Akbank Yatırım Hizmetleri’ Ak Portföy ve Ak Yatırım ile birlikte lanse edilen ve Türkiye’de bir ilk olan önemli bir girişim. Rekabette öne geçmek için müşteri memnuniyetinin yanında bu tür farklı bir hizmetlere de ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Bin-başgil, Yatırım Hizmetleri projesinin stratejik önemde olduğunu düşünüyor.

Özel bankacılık ise Akbank’ın yıllardır kendini piyasada farklılaştırdığı önemli bir faaliyet alanı. Binbaşgil Akbank Private Banking’i yeni ürün ve hizmetlerle aynı şekilde ön planda tutmaya devam edecek.

Hizmet verilen segmentlerdeki rekabet stratejileri elbette önemli. Ancak Binbaşgil’in asıl vurguladığı nokta sürdürülebilirlik. Bu ana strateji açıkça görülüyor zira Akbank hiçbir zaman rekabet için maceraya atılan bir banka olmadı. “Sürdürülebilirliğin Akbank için odak noktası olmaya devam edeceğini söyleyen Binbaşgil bankanın mali gücünün çok yüksek olduğunu, bu gücü de arkasına alarak büyümeyi sürdüreceklerini belirtiyor ve hemen ekliyor: “Ancak bankacılığın ana temellerinden hiç bir zaman uzaklaşmayacağız.”

Hem küresel hem de lokal olarak sektörü zorlayan bir dönemden geçiyoruz. Bu zorlu koşullarda Akbank’ın yol haritasında aktif kalitesi, risk yönetimi, verimlilik gibi konular ön planda olmaya devam edecek. Dijitalleşme ve inovasyon elbette olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Binbaşgil “Dünya değişiyor, Akbank da bu değişimin Türkiye’de öncüleri arasında” diyor ve ekliyor, “Mobil Bankacılık bizim için en kritik konuların başında geliyor. Mobil’de dünyaya örnek olan uygulamalara devam edeceğiz. Teknolojiye çok önemli yatırımlar yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.”

Sektör için zorlu geçen 2016’in ardından yılın ilk yarısında Akbank’ın performansı Binbaşgil’i memnun etti. İlk çeyrekte karlılık dahil hedeflerini yakaladıklarını söyleyen Binbaşgil bazı göstergelerde de beklentilerin üzerine çıktıklarına dikkat çekiyor ve “Bunu yatırımcı tercihlerinden ve hisse senedimize yansımalarından da görebilirsiniz” diyor. Yılbaşından bugüne Akbank hisseleri yüzde 30’a varan yükseliş sağladı. Banka bu dönemde sürdürülebilirlik adına da önemli adımlar attı. Etkin aktif-pasif yönetimi, verimlilik, aktif kalitesi, risk yönetimi, insan kaynakları, dijital-leşme gibi alanlarda yoğunlaşan çalışmalar ve alınan sonuçlar Binbaşgil’i memnun ediyor.

Türk Bankacılık sektörünün özkaynak karlılığının azalmasının en önemli nedeni son senelerde bankacılık sektöründeki karlılıkların önemli ölçülerde düşmesi. Sektörün sağlıklı bir biçimde büyümesini sürdürebilmesi için, yıllık yaklaşık yüzde 15 gibi bir özkaynak verimliliğini yakalaması gerekiyor. Bu oran son senelerde yüzde 10’lara kadar düştü. Binbaşgil bu gerilemenin önümüzdeki dönemde ülkenin gerekli yatırımları yapması ve kredi büyümesini sağlayabilmesi için önünde bir engel olduğunu söylüyor.

Özkaynak karlılığındaki gerileme birkaç nedenin bir araya gelmesi ile oluştu; giderek artan regülasyon maliyetleri, faizlerin yükselmesi ile artan fonlama maliyeti ve büyümenin düşmesi. Türkiye’de tasarruf oranı düşük. Bu nedenle de Türk bankacılık sektörünün kredi/ mevduat oranı yüzde 120 gibi oldukça yüksek bir seviyede seyrediyor. Bu yüksek oran

Akbank CEO’su Hakan Binbaşgil’in temel stratejisi ‘sürdürülebilirlik’ olmaya devam ediyor. Binbaşgil, bankacılığın ana temellerinden ayrılmayacaklarını söylüyor mevduat toplamadaki rekabeti artırıyor ve bankaların fonlama maliyetlerinin düşmesini engelliyor. Binbaşgil “Bu yapısal bir sorun ve çözümü kolay değil” diyor ve önerilerini sıralıyor “Bankaların üzerindeki aracılık maliyetlerinin azalması gerekir. Mevcut maliyetler sürdürülebilir değil. Bankaların da bir yandan kendilerini yeni norm ve düşük marjlı ortamlara hazırlaması gerekir. Sanırım Akbank’ı bugünlerde öne çıkaran konu da bu. Akbank’ın düşük marjlı ortamlara daha hazır bir banka olduğunu söyleyebilirim.”

Sektör olarak zorlu bir dönemden geçiliyor ancak Binbaşgil ve ekibi Akbank’ı sürekli olarak geliştirmeye ve de geleceğe hazırlamaya devam ediyor. Binbaşgil “Bunun ve ekip çalışmasının sonuçlarını almaya başladık diye düşünüyorum. Akbank’ın yükselen trendi devam edecek gibi duruyor. Akbank sektördeki tüm zorluklara rağmen iyi bir hava yakaladı” diyerek hem bankadaki gelişimin hem de sektördeki iddialarının artarak devam ettiğine dikkat çekiyor.

AKBANK_20.jpg

AKBANK_8.jpg

AKBANK_1.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*