ÂDİ ŞİRKET (ORTAKLIK)

Özel Ortaklık (hususi şirket) de denir. Kuruluş formalitesi basit, tescil mecburiyeti olmayan, sermaye konulması ve sözleşme yapılması isteğe bağlı olan bir şirket çeşididir. Daha ziyade tecrübelerine dayanan ve emeklerini ortaya koyan kişilerin büyük sermaye kullanmaksızın yürüttükleri bir işletme tipidir.

Âdi ortaklık, bir sermaye şirketi değildir. Âdi ortaklıkların kurulması, kanun formalitelerine de bağlı değildir ve tüzel kişilikleri yoktur.

Birden çok kişi bir araya gelerek yazılı, sözlü ya da zımni (üstü kapalı) anlaşma ile adi ortaklık kurabilirler. Anlaşmada ayrıca belirtilmemişse koydukları sermaye miktarı farklı olsa bile ortaklıklar kazançtan eşit pay alırlar. Sözleşmede hüküm varsa yalnız emeğini koymuş bir ortak, zarara katılmayabilir.

Âdi ortaklık kazancı Kurumlar vergisine tabi değildir. Ortakların vergileri kişiseldir.

Âdi ortaklığın hâkim unsuru sermaye değil, ortaklarının şahsi çabaları ve girişim yetenekleridir. Statülere ve formalitelere bağlı olmaksızın kişisel yöntemlerle çalışmaya alışkın kimseler tarafından bir çeşit ticari işleri yürütmek, imalat ve onarım atölyelerini işletmek ve diğer üretim faaliyetinde bulunmak üzere kurulan pek çok ortaklıklara rastlanmaktadır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


69 − = 64