ABD’de faiz artırımı yeniden gündeme geldi

ABD’de işsizlik verilerinin düzelmesiyle faiz artırımı yeniden gündeme geldi. ABD Hazinesi’nin tarihin en düşük faiziyle borçlanması da aralık ayına kadar faiz artırımı beklentilerini güçlendiriyor. levent gürses

Britanyalılarm AB’den ayrılma kararı verdiği (Brexit) 23 Haziran’daki tarihi referandum sadece bir ülkenin 28 üyeli blokta kalıp kalmamaya karar verdiği bir oylama değildi. Ulusal ve sosyal kimlik, Britanya’nın dünyadaki yeri ve en önemlisi Avrupa projesinin geleceği ile ilgiliydi… Ve Britanyalılar “AB’den ayrılmayı” tercih etti.

Brexit şokunun atlatılması, işsizlik verilerinin olumluya dönmesi ve ekonomide güvenin yeniden artmasıyla ABD’de yeniden faiz artırımı beklentileri başladı. Kimi uzmanlar ekonomik verilerin olumlu devam etmesi halinde eylül ayındaki ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısında faiz artırımının yapılabileceğini söylüyor. Ancak hakim kanı olumlu verilerin devam etmesi durumunda ve kararları etkileyecek bir dış şok olmaması halinde aralık ayına kadar faiz artışının yapılacağı üzerinde yoğunlaşıyor.

Faiz artışı beklentilerinde ABD’de işsizlik oranı en kritik gösterge olmaya devam ediyor. Tüm dünya ABD’de işsizlik oranını yakından izliyor. Mayıs ayında beklenmedik derecede kötü çıkan işsizlik rakamları, Brexit ihtimali ile birlikte Fed’in haziran toplantısında ekonomiyi canlandırmak amacıyla faiz artırımı yapmasının önüne geçmişti. Ancak işsizlik konusundaki çekince haziran verileriyle birlikte ortadan kalkmış gözüküyor.

Haziran ayında özel sektör 287 bin kişiye iş sağladı. Mayıs ayında ise sadece 38 bin kişi iş bulmuştu. Aynı zamanda haziran verileri 2016’nın en iyisi oldu. Ancak haziranda yaratılan istihdam yine de işsizlik oranını düşüremedi.

İş arayanların sayısının artması üzerine işsizlik oranı binde 2 yükselerek yüzde 4,9 seviyesine çıktı.

Uzmanlar yine de ihtiyatlı… Haziran rakamlarının mayıs ayına ait zayıf verilerin yol açtığı kaygıları giderecek nitelikte olduğunu ancak Fed’in faizleri daha erken yükseltmesine yol açacak kadar da güçlü olmadığı savunuluyor. Bu nedenle önümüzdeki ayların verilerinin de güçlü çıkması gerekiyor.

İşsizliğin azalmasını destekleyecek ekonomik büyümeye ilişkin beklentiler ise fazla güçlü değil. ABD ekonomisi 2014 ve 2016’te yüzde 2,4 büyüdü. Ancak Brexit şoku ve Çin’in yavaş büyümesi gibi nedenlerle bu yıl yüzde 2 seviyesinde büyüme bekleniyor. Britanya’nın AB’den ayrılma karanının ABD ekonomisinin büyümesine yüzde 0,1 olumsuz etki yapacağı tahmin ediliyor.

ABD’de faiz artırımı yeniden gündeme geldi_2.jpgABD’de faiz artırımı yeniden gündeme geldi_4.jpgABD’de faiz artırımı yeniden gündeme geldi_0.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


72 − = 63