2X2= 4 eşitliği borsada her zaman geçerli midir?

Matematiksel bir eşitlik olan iki çarpı iki, eşittir 4 borsada her zaman geçerli olmayabilir. Bu denklemin sonucu 5 gibi daha büyük bir rakam veya 3 gibi daha küçük bir rakam olabilir. Şöyle ki, mevduat faizlerinin bir hayli düşük düzeyde (enflasyon düzeyinde ya da birkaç puan altında), İnterbank faizlerinin yine çok düşük düzeyde olduğunun, dövizlerin yeterince hareketli olmadığını, siyasi istikrarın da sağlanmış olacağını kabul edelim.

Ayrıca şirketlerin karlılığının iyi bütün bunlara rağmen hisse senetlerinin çok düşük seviyede olduğunu varsayalım, bu durumda hisse senetlerinin fiyatları borsada yine de artmayabilir. Çünkü, borsada ekonomik ve teknik göstergelerin ve yukarıda anlattığımız hususların yanı sıra psikolojik faktörlerin de çok büyük önemi vardır. Eğer borsaya karşı bir güven yoksa, yatırımcılar herşeye rağmen hisse senedi alım satımmdan uzaklaşırlar. İşte psikolojik faktörlerin bir etkisi, ekonomik göstergeler olumlu olmasına rağmen, borsaya olumsuz olarak yansıyabilir.

Ayrıca, şirketlerin karlılığının iye ve hisse senetlerinin çok düşük seviyede olduğunu varsayalım. Bu durumda hisse senetlerinin fiyatları borsada yine de artmayabilir. Çünkü, borsada ekonomik ve teknik göstergelerin ve yukarı da anlattığımız hususların yanısıra psikolojik faktörlerin de çok büyük önemi vardır. Eğer borsaya karşı bir güven yoksa, yatırımcılar herşeye rağmen hisse senedi alım satımından uzaklaşırlar. İşte psikolojik faktörlerin bu etkisi, ekonomik göstergeler olumlu olmasına rağmen, borsaya olumsuz olarak yansıyabilir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*