2020 Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar ?

Ülkemizde bazı sebeblerden dolayı özellikle maddi zorluklardan sağlık desteğinden yararlanamayan pek çok aile vardır. Bu sebebden dolayı Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Şartlı sağlık desteği verilmektedir. Muhtaç ailelere yardım sağlanmaktadır. Şartlı sağlık yardımından yararlanabilmek için de bazı şartlar bulunmaktadır. Bunun en başında kişilerin önemli bir yoksulluk sınırının altında olmaları gerekiyor.

ihtiyac kredisi sartlari ve istenilen belgeler1Bu kişileri belirmek adına belediyelerin yetkilileri tarafından denetim altına alınıyor. Bu başvuruları ikamet ettiğiniz bölgenin Sosyal Yardımlarşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılması gerekmektedir. Bu vatandaşların vakıf kaydı bulunması lazım. Eğer vakıf kayıtları yoksa Hane Başvuru Kayıt Formu, Sorgu Dilekçesi, Şartlı Eğitim Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi formlarının doldurulması gerekmektedir. Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında şartlı sağlık yardım paraları ödenmektedir. Vatandaşlar ödemelerini kimliklerini göstererek PTT şübelerinden alabilmekteler. Şartlı Sağlık Yardımı Parası ödemeleri şöyle olmaktadır.

.Hem erkek hem de kız çocuklarına 0-6 yaş arası süreçte aylık 35 TL ödeme yapılmaktadır.
.Hamile olan kadınlara gebelik süreci için 9 ay ve lohusalık dönemi için 2 ay olmak üzere aylık 35 TL ödenir.
.Hastanede doğum yapan kadınlara tek seferlik olmak üzere 75 TL ödeme yapılmaktadır.

Başvuruda bulunan kişilerin vakıf kayıtları mevcut ise sadece Şartlı Eğitim Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi’ni doldurması yeterli olacaktır. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra annelerin gelir durumları ve evi ile ilgili araştırmalar yapılır. Şartlara uyan vatandaşlara ödemeler yapılır ve hizmetlerden faydalanması sağlanır.Şartlı eğitim ve sağlık haklarından yararlanmak için başvuru da bulunan annenin sosyal bir güvencesi olmaması ve hanenin muhtaç halde olduğunu tespiti yapılır. Çocukların annesi dışında yasal vasisi bulunan kişide bu başvuruda bulunabilir.
Şartlı sağlık başvurusu şartları ise vatandaşın durumuna göre şartlı gebelik yardımları, Şartlı doğum yardımları, Şartlı sağlık yardımları yapılmaktadır. Şartlı sağlık yardımlarını alabilmek için kaymakamlık binaların da olan Aile, Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma merkezlerine kişisel olarak başvurda bulunulmalıdır. Maddi olarak yetersiz durumda olan annelere verilen bu yardım da hamile olan annenin düzenli kontrolleri ve doğumunun gerçekleştirilmesi sağlanır. Çocuğun dünyaya gelmesinin ardından 6 yaşına kadar tüm kontrolleri devlet tarafından yapılacaktır. Sağlık şartları dahilinde kontrolleri düzenli bir şekilde yapılacak ve bu kontrollere düzenli bir şekilde gelinmesi şartı vardır. Aksi bir durumda ise yardım geri alınacaktır. Şartlı sağlık yardımlarının kesildiği durumlar ise: Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen kontrol tarihlerinde anne ya da çocuğun kontrollere gitmemesi durumunda yardımlar kesilir. Çocuğun 72 ayını doldurması durumunda yardımlar kesilmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na ikametgah yerinin değiştiğine dair bilgi verilmemesi durumunda ödeme kesilmektedir. Yardımı alan anne ya da çocuğun vefat etmesi halinde sağlık yardımı kesilmektedir.

Maybe You Like Them Too

Yorum Yaz

4 + 4 =