2016’nın en çok kazanan ünlüleri

Kasım 2016’te piyasaya çıktığı ilk haftada 3,8 milyon gibi rekor sayıda satan yeni albümüyle listemizde gelirinin yarıdan fazlasını müzikten elde eden tek müzisyen ve mayoyu işaretliyor. “Tek parçalı Pablo’yla bir fotoğrafımı çekeyim, sen de onu kullanabilirsin” diyor reality televizyon starı, modern ünlülerin dikey entegre olmuş gerçek doğasına uygun bir şekilde kocası Kanye West’in markalı ürün hattını kastederek. Kardashian daha sonra o mayoyla bir fotoğrafını Instagram’a koyacak, uygulama geliştiricisi Whalerock Industries fotoğrafı emojiye dönüştürecek ve hayranlarının 1,99 dolara indirebileceği bir uygulamaya dahil edecek.

Buna ve Kim Kardashian’m yaptığı hemen her şeye dudak bükmek kolay. Selfie çağının somut ifadesi olan yıldız, on yıl önce seks kaseti sayesinde edindiği kötü şöhreti, yaşamının hemen her detayını paylaşarak daha da alevlendirdi ve Andy Warhol ile Groundhog Day’in kabusvari bir birleşimi olarak ününü daha da büyüttü.

Ama bir avatarm detayları üzerine kafa yorarken Kardashian şöhreti paraya dönüştürmenin tamamen yeni bir yolunu keşfetti ve bundan muazzam bir ölçekte faydalanacak kadar kurnaz davrandı. Kardashian mobil bir oyunda rol alıyor. ‘Kim Kardashian: Hollywood” adındaki bu uygulamada oyuncular kendi ünlülerini yaratıyor, Kim ile arkadaş oluyor ve A listesine girmeye çalışıyor. Evet, sıkıcı ama rakamlar çok iyi görünüyor. Haziran 2014’te piyasaya çıktığından beri “Kim Kardashian: Hollywood” 45 milyon kez indirildi ve 160 milyon dolarlık ciroya ulaştı. FORBES, Kim Kardashian’m bu dönemde 45 milyon dolar kazandığını tahmin ediyor. Bu yıl FORBES’un 100 Ünlü listesinin 42’nci sırasında yer alan Kardashian’m yıllık kazancı 51 milyon dolar oldu ve bunun yüzde 40’ı söz konusu oyundan geldi.

Yalnız da değil. Oyunların konsollardan masaüstüne, oradan akıllı telefon uygulamalarına sıçramasıyla pazarlanabilir bir oyun yaratma kabiliyeti, profesyonel sporculardan takipçisi olan hemen herkese doğru yayıldı. Bazıları aşikar: Aksiyon kahramanı Jason Statham “Shoot’em up” oyununda yer alıyor. Futbol spikeri ve eski profesyonel futbolcu Tony Gonzalez, kişisel antrenman seanslarına koçluk yapıyor. Ama birçoğu sıradışı nişler peşinde koşuyor: Coşkulu bir daktilo koleksiyoncusu olduğu bilinen Tom Hanks, daktiloda yazı yazmayı taklit eden bir uygulama geliştirdi. William Shatner’ın Shatoetry’si de satın almak isteyenlere şiir yazıyor. 2010’lu yılların başlangıcında neredeyse namevcut olan ünlülere dayalı mobil oyunlar artık yıllık 200 milyon dolar ciroya sahip bir sektöre dönüştü. FORBES’un tahminlerine göre en az 30 ünlünün kendi mobil oyunu var ya da böyle bir oyunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. “Teknoloji dünyası gerçekten çok ilgimi çekmeye başladı. San Francisco’da bolca zaman geçirmeye başladım” diyor Kardashian hiçbir şekilde ironi yapmadan, “Bunun kariyerimin bir sonraki safhası olacağını fark ettim ve artık bunun üzerine yoğunlaşmak istiyorum.”

San Francisco’da zaman geçirmek Silikon Vadisi’nin ödeme modeline uyumlanmak anlamına geliyor. Ünlülerin büyük bir bölümü, lisans ücreti almak yerine satış adedi bazında para kazanma yoluna gidiyor: Uygulama ne kadar satarsa o kadar çok para kazanıyorlar. Bazen de minimum garanti talep ediyorlar.

Ünlülerle ilgili pek çok şeyde olduğu gibi bu da bir “hit işi”. Kardashian’ın oyunu bir çığır açtı. Komedyen Ellen DeGeneres de onun çok gerisinde değil. Akıllı ve şaşkın personasmı “Heads Up!” ile güçlendirdi. Bu “trivia” oyunu, piyasaya çıktığı 2013’ten bu yana 25,5 milyon kez indirildi ve tahmini 25,9 milyon dolar satış geliri sağladı. Başka bir örnek: YouTube bilgisayar oyunu yorumcusu PewDiePie’ın oyunu “Legend of the Brofist”, onun yerine geçmenize ve karton va^ rillerle savaşmanıza imkan tanıyor. Veri tedarikçisi ThinkGaming’in rakamlarına göre oyunun aylık geliri 1 milyon dolar.

2016'nın en çok kazanan ünlüleri_1.jpg2016'nın en çok kazanan ünlüleri_0.jpg2016'nın en çok kazanan ünlüleri_3.jpg2016'nın en çok kazanan ünlüleri_5.jpg2016'nın en çok kazanan ünlüleri_7.jpg2016'nın en çok kazanan ünlüleri_2.jpg2016'nın en çok kazanan ünlüleri_9.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


− 2 = 2