2015 gıda sektörü için nasıl bir yıl olacak?

Mehmet Nane, STK’larda da etkin bir isim. Tüm Alışveriş ve Perakendeciler Federasyonu kurucu başkanı olan Nane, Alışveriş Merkezi ve Perakendeciler Derneği (AMPD) ve Asya Pasifik Perakendeciler Federasyonu (FAPRA) yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Ayrıca Gıda Perakendecileri Derneği ve Kategori Mağazacılığı Derneği yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Sektörel derneklerin yanı sıra vakıflarda da aktif olan Nane, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ve Sağlık Eğitim Vakfı’nın hem mütevelli heyetinde hem de yönetim kurulunda görev alıyor.

Bizim perakende kâr marjımız yüzde 22, toplam kâr marjımız yüzde 24 civarında. 2014’te 38 mağaza kapattık. Zarar eden mağazayı sırtımızda taşıma lüksümüz yok. Perakendede zarar eden mağaza insandaki kanser gibi tehlikeli bir hastalık. Bunu tedavi etmezseniz yaygınlaşır ve tüm vücudu sarar. Çünkü perakende doğası gereği mağazalardan elde ettiği kârla döner. Genel müdürlük ve depo kâr merkezi değildir. Hizmet noktası kâr etmezse ana vücut beslene-mez ve kangren olur.

Kâr marjı sorunu nedeniyle yerel perakendede konsolidasyon bekleniyor.

2015 bu anlamda nasıl bir yıl olacak?

Gıda perakendesi sektörü son 10 yılda yerel marketlerin artması ve belli bir noktaya gelmesinden dolayı konsolidasyona açık. İki yıl önce de söylüyordum, şimdi de söylüyorum. Konsolidasyon artarak devam edecek. Çünkü sermaye birikimi çok güçlü değil. Kaynağa ulaşmak çok rahat değil. Bundan dolayı belli bir boyuta gelen firmalar büyüyemedikleri vakit kaynak sıkıntısından dolayı veya kâr-sızlıktan birleşecekler veya satmak zorunda kalacaklar.

2015’te sizin de sürpriz bir satın alma yapmanız bekleniyor. Hatta İşmar ile görüştüğünüz konuşuluyor. Böyle bir gelişme olacak mı?

Biz halka açık bir şirketiz. Böyle bir görüşme olsa KAP’a bildirmek zorundayız. Bir demek toplantısında yan yana gördülerse yakıştırmış olabilirler. Migros, BİM, Metro ve Kiler ile zaman zaman aynı masada oturuyoruz. Bu tür yakıştırmalar olabilir ama hemen borsaya açıklamak zorundayız. Elbette algılarımız açık, karşımıza çıkacak fırsatlara bağlı. Yarın bir teklif gelir, bu da bizim hesabımıza uyar, rakamları çalışırız, uygunsa neden olmasın. Radarlarımız kapalı değil.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


22 + = 25